Zlato – vzácny kov, ktorý od nepamäti fascinuje ľudí svojou krásou a hodnotou. Keď hovoríme o zlatých šperkoch, jedným z kľúčových pojmov, ktoré sa často spomínajú, sú karáty. Ale čo toto slovo v skutočnosti znamená?

Slovo „karát“ pochádza z arabčiny a je odvodené od slova „qirat“, ktoré je ekvivalentom pre grécke slovo „keration“. Tento termín sa v starovekom Grécku vzťahoval na semeno stromu rohovníka, ktoré sa v minulosti používalo ako jednotka hmotnosti pre drahokamy. V súčasnosti sa termín „karát“ používa na označenie čistoty zlata, kde jeden karát predstavuje 1/24 čistoty zlata v zliatine.

Zlato a jeho rýdzosť

Karáty (označované ako „K“ alebo „kt“) sú meraním rýdzosti zlata. Čisté zlato má 24 karátov, čo znamená, že je 100% čisté. Avšak čisté zlato je mäkké a nepraktické pre každodenné nosenie šperkov. Preto sa zlato často kombinuje s inými kovmi, aby sa zvýšila jeho odolnosť a tvrdosť.

Karáty a zliatiny

Keď hovoríme napríklad o 18-karátovom zlate, znamená to, že 18/24 častí je čisté zlato, zvyšok sú iné kovy. To dáva zlatu rôzne farby a vlastnosti. Tu sú najbežnejšie typy zliatin:

  • 18K zlato: Obsahuje 75% zlata, často kombinovaného s meďou a striebrom.
  • 14K zlato: Má približne 58% zlata. Je odolnejšie a menej náchylné na poškodenie.
  • 10K zlato: Obsahuje 42% zlata a je ešte odolnejšie, ale má menej výrazný zlatý odtieň.

Farba a karáty

Farba zlatých šperkov môže byť ovplyvnená typom a množstvom kovov, ktoré sú s ním zliaté:

  • Žlté zlato: Klasické zlato, často zliatina zlata, medi a striebra.
  • Biele zlato: Zliatina zlata so striebrom, paládiom alebo niklom, často pokrytá vrstvou ródia pre lesklý povrch.
  • Ružové alebo červené zlato: Zliatina zlata s vyšším podielom medi, ktorá dodáva ružovú alebo červenú farbu.

Karáty a hodnota

Rýdzosť zlata ovplyvňuje nielen jeho vzhľad, ale aj hodnotu. Vyšší počet karátov znamená väčšiu hodnotu šperku. Avšak treba brať do úvahu aj dizajn, značku a spôsob výroby šperku.

Pri výbere zlatých šperkov je dôležité pochopiť význam karátov. Nielenže nám to pomáha pochopiť hodnotu a kvalitu šperku, ale tiež nám to umožňuje vybrať ten správny šperk podľa našich potrieb a preferencií. V zlatníctve Carmen vám radi poskytneme ďalšie informácie a pomôžeme vám nájsť ten najkrajší šperk, ktorý bude pre vás nielen krásny, ale aj praktický na každodenné nosenie.


Carmen

Zaregistrujte sa a získajte zľavu 10% na prvý nákup a zľavu 5% na všetky ďalšie nákupy v našej predajni.

Navyše budete informovaný o všetkých pripravovaných novinkách.


This will close in 0 seconds