Každý šperk, ktorý nosíme, v sebe nesie vlastný príbeh. Ako všetko cenné v našom živote, aj šperky potrebujú starostlivosť a občas aj opravu. Preto vám prezradíme, s akými typmi poškodení šperkov sa najčastejšie stretávame a čo pri takýchto poškodeniach robiť.

Poškriabané a potlačené kovy

Vzhľadom na to, že mnoho šperkov nosíme denne, je bežné, že sa poškriabu alebo potlačia.

Poškriabané šperky je možné rekonštruovať pomocou profesionálneho leštenia. V prípade hlbokých škrabancov alebo potlačení je niekedy potrebné kov prepracovať alebo doplniť.

Uvoľnené alebo chýbajúce kamene

Kamene, najmä tie menšie, sa môžu počas nosenia šperku uvoľniť alebo jednoducho vypadnúť.

Uvoľnené kamene je potrebné čo najskôr zafixovať, aby nevypadli. Ak kameň chýba, je potrebné ho nájsť alebo nahradiť a potom bezpečne upevniť, ideálne v zlatníctve alebo šperkárstve.

Poškodené alebo roztrhnuté retiazky

Retiazky sú často vystavené ťahu a môžu sa roztrhnúť alebo sa uzlíky môžu oslabiť.

Poškodené články retiazky je možné vymeniť alebo zosilniť. V prípade roztrhnutých retiazok je najlepšie navštíviť profesionálne zlatníctvo, kde vám retiazku opravia.

Poškodené zámky

Zámky môžu oslabnúť alebo sa zlomiť časom ale aj častým používaním. Poškodené zámky je často možné opraviť alebo prispôsobiť. V prípade vážneho poškodenia je lepšie vymeniť celý zámok, aby nedošlo k strate šperku.

Starostlivosť o vaše šperky je kľúčová pre ich dlhodobú životnosť. Ak však dôjde k určitému poškodeniu, nezúfajte. Mnoho problémov sa dá riešiť s pomocou odborníka. V zlatníctve Carmen sme tu pre vás, aby sme vám pomohli vrátiť vašim šperkom ich pôvodný lesk a krásu. Ak máte akékoľvek obavy alebo otázky týkajúce sa vašich šperkov, neváhajte nás kontaktovať alebo navštívte našu predajňu v Europa SC Banská Bystrica. 


Carmen

Zaregistrujte sa a získajte zľavu 10% na prvý nákup a zľavu 5% na všetky ďalšie nákupy v našej predajni.

Navyše budete informovaný o všetkých pripravovaných novinkách.


This will close in 0 seconds