Akej farby je zlato? Predsa žltej, odpovedala by väčšina ľudí. Určite ste sa v zlatníctvach stretli aj s pojmami ako biele, ružové, červené, či klasické žlté zlato.

Má teda zlato rôzne odtiene? Nie. Rôzne farebné variácie zlata má na svedomí množstvo a pomer rôznych prímesí. V prírode je zlato prekrásnej žltej farby, v zlatníctvach sa s rýdzim zlatom bežne nestretnete.

Čisté zlato má, ako isto viete, 24 karátov. 100% zlato je kov pomerne mäkký a opracovateľný. Pri každodennom nosení prsteňa, alebo pri jemných retiazkach by mohlo byť príliš krehké a preto sa v šperkárstve vôbec nepoužíva.

Preto sa k zlatu primiešavajú iné kovy.

Na Slovensku, v USA a Európe sa bežne vyrábajú šperky zo 14 karátového zlata, kde je obsah zlata na úrovni 58,5%. Zvyšok tvoria iné kovy, ktoré dodávajú pevnosť, či odolnosť, ale pomer sa môže líšiť. Preto ani napr. ružové zlato nemá len jeden presne stanovený farebný odtieň, ale môže mať rôzne nádychy tejto farby. V zlatníctve Carmen máme v ponuke aj šperky z 18 karátového zlata a podľa želania vieme vyrobiť šperk v akejkoľvek rýdzosti

Je rozdiel v cene rôznych farieb zlata?

Žlté, biele a ružové zlato majú vždy rovnaké percento čistého zlata, preto majú rovnakú cenu. Každé poctivé zlatníctvo nepodlieha aktuálnym trendom a umelo nenavyšuje cenu populárneho odtieňa.

Výber konkrétneho odtieňa je výsostne subjektívna vec.


š tip

Pri výbere farby zlata berte do úvahy aj farbu stredového kameňa. Napríklad kombinácia bieleho zlata s bielym diamantom je jednoducho dokonalá a dokonale vyvážená. Zlato a drahý kameň sa harmonicky stretávajú v jedinečnom šperku.


Bežné kovy zmiešané so zlatom zahŕňajú meď, striebro, nikel, paládium a zinok. Šperky je možné vyrobiť aj kombináciou dvoch alebo troch rôznych farieb zlata. Každý šperk v našom zlatníctve je opuncovaný štátnym puncom ako dôkaz o tom, že je poctivo vyrobený zo 14 alebo 18.

Aké sú prímesi v červenom, bielom, či ružovom zlate?

Žlté zlato

Do klasického žltého zlata sa pridáva striebro, meď a zinok. Je to overená zmes kovov, ktorá dáva zlatu jeho výraznú a jedinečnú farbu.

Biele zlato

Biele zlato je zvyčajne výsledkom kombinácie zlata s niklom, paládiom a striebrom. Pomer jednotlivých kovov býva rôzny a z toho vyplýva aj výsledný lesk, či odolnosť. Pri kombinácii zlata s niklom ide o zmes vhodnú pre prstene. Ak zmiešate zlato s mäkkým kovom, ako je paládium, je to dobré pre mäkké drahokamy, kde sa vyžaduje poddajná zliatina zlata.

Hotový výrobok má stále mierne žltkastý odtieň. Preto je väčšina šperkov z bieleho zlata  zmiešaná s ródiom, aby sa zvýšil lesk a výsledný šperk bol ohromujúci. Akékoľvek povrchové úpravy realizujeme aj v našom zlatníctve.

Ružové zlato

Pri tejto farebnej variante sa do zlata primiešava meď. Pre ružové zlato sa ustálil aj pojem ako červené zlato. Vo všeobecnosti platí, že čím viac medi šperk obsahuje, tým je výraznejšie sfarbené.

Ak hľadáte neopakovateľný šperk pre výnimočnú, či bežnú príležitosť, navštívte naše zlatníctvo s vyše 30 ročnou tradíciou v Európa SC v Banskej Bystrici.


Carmen

Zaregistrujte sa a získajte zľavu 10% na prvý nákup a zľavu 5% na všetky ďalšie nákupy v našej predajni.

Navyše budete informovaný o všetkých pripravovaných novinkách.


This will close in 0 seconds