Je čas letných dovoleniek a preto je potrebné si povedať niečo o starostlivosti o šperky. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu udržať vaše jemné šperky v skvelom stave počas letných dní.

Mnohé drahokamy a šperky sú citlivé na abrazíva, ako piesok alebo chlórovaná voda v bazéne. Niektoré drahokamy sa môžu poškodiť aj vplyvom silného slnečného žiarenia. Istý typ drahokamov je citlivý na opaľovacie krémy kozmetiku a dokonca môže dôjsť k zmene ich farby.

Citlivosť na svetlo

Ak sa dá, vyhnite sa pri šperkoch noseniu na priamom slnečnom svetle. Odložte si ich nosenie na skoré ranné a večerné hodiny. Ametyst, jantár, či topás slnečné svetlo neznášajú dobre a môže zmeniť svoj odtieň pri dlhodobom vystavovaní na slnku.

Správne skladovanie

Ak svoje šperky milujete a neviete sa bez nich pohnúť ani na dovolenku, odporúčame vám prikúpiť si špeciálne puzdra, ktoré ochránia šperky pred mechanickým, či chemickým znehodnotením. Dôležité je, aby boli šperky od seba oddelené a nedotýkali sa. Vtedy môže dôjsť k poškrabaniu mäkšieho kameňa ( napr. granátu ). Zlato je tiež mäkký kov a pri neustálych vibráciách spôsobených jazdou autom sa môže stať, že sa začne o seba obtierať a znehodnocovať sa.

Ak nedisponujete puzdrom, môžete na čas šperky umiestniť aj do sáčku.

Pozor na veľkosť

Je bežné, že vám v lete v dôsledku tepla opuchnú prsty. Možno zistíte, že niektoré z vašich obľúbených prsteňov vám už nesedia. Možno by bolo dobré, keby ste svoj prsteň veľkostne upravili, aby ste ho mohli pohodlne nosiť aj počas teplejších mesiacov (závisí od modelu šperku). Zväčšovanie a zmenšovanie opuchu prsta je bežný jav, preto zvážte, či je prsteň potrebné nosiť v lete a najmä počas dovolenky pri mori.

Ako čistiť šperky

Keď si svoje šperky čistíte sami, buďte opatrní. Väčšinu drahých kameňov je možné vhodne vyčistiť teplou mydlovou vodou (nie čistiacimi prostriedkami) a mäkkou zubnou kefkou. Pri leštení šperkov s drahými kameňmi buďte ako vždy veľmi opatrní, pretože niektoré leštiace roztoky a pasty môžu byť pre mäkké alebo porézne drahokamy príliš abrazívne. Pred uložením sa uistite, že sú vaše šperky úplne suché a dokončite ich vyleštenie leštiacou handričkou. 

Ak ste si nie istý, či svoj šperk správne čistíte, zverte sa do rúk profesionálov. V Zlatníctve Carmen vám vaše šperky vyčistia rýchlo, kvalitne a najmä citlivo.


Carmen

Zaregistrujte sa a získajte zľavu 10% na prvý nákup a zľavu 5% na všetky ďalšie nákupy v našej predajni.

Navyše budete informovaný o všetkých pripravovaných novinkách.


This will close in 0 seconds