Čo s prsteňom na opuchnutom prste?

Je tu čas dovoleniek a horúčavy nám nedávajú spať. Počas silného tepla konzumujeme veľké množstvo vody, no nie je možné detailne kontrolovať množstvo solí a následkom toho môže dôjsť k opuchu končatín.  Ďalšími príčinami opuchov môžu byť problémy so srdcom, fyziologické zmeny, napr. priberanie, zavodnenie a aj reakcia niektorých liekov, poranenie či alergia. V tom prípade je najlepšie šperky zložiť vopred, napríklad pred aktívnou fyzickou aktivitou, v horúcich dňoch, či pred spaním, aby si prsty oddýchli. 

Ale čo robiť, ak sa opuch už objaví a napríklad taký prsteň je ťažké alebo jednoducho nemožné odstrániť. Mali by ste zdvihnúť ruky hore, stáť niekoľko minút v tejto pozícii. Krv sa presunie od prstov, krvný obeh v končatinách sa zníži, a tým sa opuch zmenší. Prsteň je tak možné ľahko odstrániť.


Taktiež môžete použiť slanú vodu. Faktom je, že soľ stiahne prebytočnú tekutinu a problém vyrieši.

Z babských rád pomáhajú taktiež mydlo, krémy, či rôzne oleje.


Jednou z možností je aj použitie ľadu. Ochlaďte prst po dobu 10 – 20 minút jednoduchým spôsobom ponorením do ľadu a vody. Pri chladení prsta nezabudnite udržiavať ruku zvýšenú, v polohe nad srdcom.

Ak by sa však jednalo o alergickú reakciu, všetky tieto metódy budú úplne zbytočné. Jednou z možností je použitie zubnej nite. Koniec nite pretiahnite cez prsteň, môžete si pomôcť aj ihlou, potom niť ovíjajte okolo prsta až po kĺb, chyťte koniec za prsteňom a postupne nim točte, tak aby prsteň pomaly prechádzal cez prst po ovinutej cestičke.

Často nie je však možné prsteň odstrániť pre silnú bolesť. Pre výskyt nahromadenej krvi môžu byť akékoľvek manipulácie v tejto oblasti veľmi bolestivé. Preto môžete použiť špeciálne anestetiká.  Ideálna voľba bude aplikácia zubného krému, ktorý sa používa v stomatológii na zmiernenie bolesti pri zubnom zásahu. Pri použití tejto tukovej látky bude teda možné zároveň znížiť bolesť a aj odstrániť prsteň. V niektorých prípadoch ale nemusia ani tieto metódy fungovať.
Je to najmä v prípade zranenia prsta, či vývoja silnej alergickej reakcie. Tu je rizikové oneskoriť sa s odstránením prsteňa, pretože krvný obeh v tejto zóne sa znižuje, čo môže spôsobiť vývoj tkanivovej nekrózy. Hneď ako si všimnete, že prst začne modrať, musíte kontaktovať lekára. Na pohotovosti by vám mali poskytnúť prvú pomoc. Zvyčajne sa podáva anestetikum a liek, ktorým je zápal odstránený. Po niekoľkých minútach je možné bez problémov prsteň odstrániť. 

Pri silnom opuchu sa obvykle prsteň zvykne aj rozrezať alebo jednoducho rozdrviť. Nerobte si starosti, prst sa neporaní. Používajú sa špeciálne metódy, ktoré telo nepoškodzujú. Pamätajte, že netreba ľutovať poškodený šperk, pretože zdravie je dôležitejšie. Niekedy také problémy môžu končiť stratou prstov.  

Vyberte si z našej ponuky šperkov